poniedziałek, 26 października 2015

15/2015 "Orzeł biały, czerwona gwiazda" Norman Davies - recenzja


A tym razem książka historyczna traktująca o wojnie polsko-bolszewickiej z lat 1919-1921. Autor to brytyjski historyk specjalizujący się m. in. w historii polski, Znany ze swojego świetnego, niepodręcznikowego stylu pisania. Jeśli interesujecie się historią ale nie lubicie suchych, encyklopedycznych opracowań, to naprawdę mogę polecić wam jego książki.

"Orzeł biały, czerwona gwiazda" została wydana po raz pierwszy w 1972 r. i jest przeznaczona dla zachodnioeuropejskiego odbiorcy. Są to właściwie dwie największe wady tej książki. Od lat 70. stan wiedzy historycznej znacznie się poprawił, teraz dostępne są chociażby rosyjskie źródła. Zdarzają się też przekłamania:

1) NAZISTOWSKIE NIEMIECKIE KŁAMSTWO O SZARŻY POLSKICH UŁANÓW NA CZOŁGI W 1939R. - jest to propagandowe kłamstwo stworzone przez Niemców i podtrzymywane w czasach PRL - niestety nawet w recenzjach tej książki na tym portalu są czytelnicy powtarzający to kłamstwo (pewnie nieświadomie) za N. Daviesem.
2) pisanie o przybyciu do Polski w 1920r. 10 tysięcy żołnierzy Brygady Syberyjskiej - faktycznie było to tylko niecałe tysiąc żołnierzy (z 5 DSP).
3) pisanie, że Ukraińcy zajmowali przez 9 miesięcy Lwów (1918/19) podczas gdy zajmowali (i to niecały) przez 22 dni.
4)pisanie, że pomysł sojuszu z Petlurą powstał w kwietniu 1920r. podczas gdy pertraktacje były prowadzone od jesieni 1919r.
5) pisanie o przerwaniu linii kolejowej Warszawa -Gdańsk przez Armię Czerwoną 17.08.1920 podczas gdy nie miało to miejsca,
6) tendencyjne nazywanie zajęcia Wilna w kwietniu 1919r. przez WP jako okupację a nienazywanie tak okresu zajmowania go przez Niemców, Litwinów czy Rosjan. 
Również pod kątem wojskowości książka prezentuje się słabo - taktyka lub główne operacje opisane są bardzo powierzchownie, brak jest opisu przyczyn, przebiegu i skutków operacji wojskowych.

(cyt. za użytkownikiem 1985Korsak, portal lubimyczytac.pl link )


Dla nas, Polaków, pewne rzeczy przedstawione w książce są oczywiste, Davies jednak musi wytłumaczyć je swojemu zachodniemu czytelnikowi. Jak dla mnie historia wojny polsko-bolszewickiej mogłaby być też bardziej szczegółowa.

Chciałabym, żeby Norman Davies napisał tę książkę jeszcze raz, w oparciu o aktualny stan wiedzy i zaserwował ją nam  napisaną swoim cudownym, potoczystym stylem, który znam z jego innych dzieł.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz